Jiří Kvíz (Enovation) – Jak se zorientovat v dotacích a má smysl, aby o ně žádala i vaše firma?

Jiří Kvíz (Enovation) – Jak se zorientovat v dotacích a má smysl, aby o ně žádala i vaše firma?

 Dnešní díl vám pomůže zorientovat v dotacích, udělat si obrázek o tom, zda dotace může čerpat i vaše firma a kdy je žádat o dotaci chyba.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

 • Jak se v dotacích zorientovat.
 • Na koho se obrátit, pokud se chcete v dotacích zorientovat.
 • Jak zjistit, jestli se právě vaší firmy dotace dotýkají a můžete je využít.
 • Proč se nedoporučuje žádat o dotaci v řádu statisíců, ale raději až v řádu milionů.
 • Kolik procent celkové investice vám pokryje dotace a kolik musíte dát ze své kapsy.
 • Jak o získání dotací přemýšlet a proč by měl projekt, na který dotaci žádáte, vycházet z reálných potřeb vaší firmy.
 • Proč se vám čerpání dotací na něco, co vaše firma nepotřebuje, vrátí jako bumerang.
 • Jaká je úspěšnost získání dotace.
 • Jaký je rozdíl mezi garantovanou půjčkou a dotací.
 • Co je green deal a jaké v nejbližší době budou dotační příležitosti.
 • Jak funguje práce poradenské agentury.
 • Jaké jsou kontrolní mechanismy dotací.

O epizodě

Jak se zorientovat v dotacích? Čerpat nebo nečerpat? Dotace můžou firmy čerpat ze strukturálních fondů, mezinárodních programů a dalších zdrojů. V Česku není žádný ucelený systém, ve kterém byste se mohli v aktuální nabídce dotačních titulů zorientovat. Dotace často bývají vypsány “úředničinou” a častokrát bývá dost těžké se zorientovat a pochopit, zda na dotaci jako firma dosáhnu a co k tomu potřebuji. Pomoci mohou poradenské agentury. Ty dotace agregují a vytváří ucelenější přehled možností, na co lze dotaci získat v “lidské” řeči. Agentura je živa z success fee, první schůzka by měla být zdarma.

Všeobecně platí, pokud jste malá nebo střední firma s provozovnou mimo Prahu (výrobní firma, vývojářská, řešíte vývoj, inovace produktů nebo výroby, energetické úspory) máte velkou pravděpodobnost, že dotace můžete čerpat. Pokud jste pražská firma, šance na získání dotace je také, ale hledání dotační nabídky bude náročnější a je výhodnější obrátit se na poradenskou agenturu. S čerpáním dotací se pojí velká administrativa. V řádu statisíců. Vyplatí se proto uvažovat nad žádostí o dotace na projekty ve hodnotě vyšších statisíců, milionů.

Výše dotace není nikdy 100 % hodnoty projektu (inovace, modernizace aj.). Částka, kterou dostanete, se pohybuje mezi 40 – 80 %. Zbytek je nutné dofinancovat z vlastních zdrojů. Projekt, na který dotace žádáte, by měl pomoci rozvoji vaší firmy, mít jasné cíle, které se zavazujete splnit. Nekoncepční uvažování a žádání dotací na něco, co třeba vůbec nepotřebujete, jen proto, abyste dotaci získali, není úplně dobrá cesta. Vrátí se vám to jako bumerang.

A co šedá zóna? Proces kontrolních mechanismů je nastavený tak důkladně, že dřív nebo později se na přijde na to, že peníze nebyly využity správnou cestou. Napsat žádost o dotaci, aby prošla, není zase tak velké umění. Zpětnými kontrolami, kdy hodnotí naplnění záměru a cíle, se na podvádění přijde. K hodnocení naplnění cíle se zvou experti.

Jiří Kvíz – je CEO Enovation s.r.o., firmy, která se specializuje na získávání dotací a dotační financování. Jiří je členem řady českých i mezinárodních asociací pro rozvoj a podporu malých a středních podniků. Před Enovation pracoval jako project manager v CzechInvest.

Mějte Prémiový účet Patreon a poslechněte si bonusovou část rozhovoru s Jiřím. Členem se můžete stát zde.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory

Využitím těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.